kopecky.stacima.cz

maXtreme II

maXtreme II

v Čvc.31, 2010, kategorie maXtreme II

Po havárii maXtreme 2,2 jsem se rozhodl začít úplně od začátku. A během týdne vznikla druhá verze nazvána maXtremeII. Hlavní rozdíly jsou ve velikosti a celkovém zjednodušení. Rozpětí je 2m aby se model mohl účastnit soutěží F6A kde je limit pro rozpětí právě maximálně 2m. Trup již není „krabicový“, ale na spodku trupu je zkosený. V křídlech jsou otvory pro tyče či závitové tyče M6 pro jednodušší stavbu. Také VOP a SOP bude jednodušší poskládat. Servo na SOP bude vpředu trupu, protože v první verzi bylo třeba dovažovat 400g. Křidýlka jsou vyztužena. Generátory bočního vztlaku nejsou součástí křídla a budou demontovatelné z koncového žebra.

Frézování jsem svěřil opět panu Bambulovi. Naposledy jsem byl velmi spokojen jak s jednáním a rychlostí tak s kvalitou materiálů.

Výroba formy pro motorový kryt.
Povrch kopyta:
Vyfrézované kopyto z PS je třeba přetmelit a olaminovat. Po vytvrzení se provede tmelení polyesterovým tmelem, nejlépe ve dvou vrstvách. Nyní nastává ta největší „dřina“ a to – vybrousit kopyto do přesného tvaru. Zcela určitě bude třeba ještě opakovat lokálně tmelení i broušení a to dokud nebude povrch zcela bez vad. Dále se pokračuje v broušení jemnějšími a jemnějšími smirkovými papíry. Nyní je třeba povrch nastříkat tzv. stříkacím kytem a opět přebrousit. Konečné broušení se provádí na mokro (pod vodou) až je povrch dokonalý. Nakonec se kopyto nastříká vrchním barvou (lakem). Doporučuji lepší nátěrové hmoty, nejlépe dvousložkové aby odpadlo riziko poškození od separačního vosku. Po vytvrzení, pokud je to potřeba, se ještě naposledy povrch přebrousí už velmi jemným smirkem pod vodou.

Separace:
Po nanesení separačního základového vosku se povrch rozleští. Čas mezi nanesením a leštěním je závislý na druhu vosku. Nyní se kopyto zafixuje do dělící roviny, kterou jsme pečlivě zvolili tak aby ve formě nebyly úkosy které by znemožňovali konečné rozloupnutí formy. Spára mezi formou a kopytem se vyplní modelínou (či hmotou na to určenou) a pečlivě zarovná s dělící rovinnou. Nyní je třeba pokračovat v separaci, a tak ještě třikrát zopakujeme postup separací voskem vždy s mezipřestávkami cca 1 hodinu. Po úplném zaschnutí rozleštěného vosku provedeme nástřik separátorem PVA a to v 5ti tenkých vrstvách. Opět nechám zcela zaschnout, nejlépe do druhého dne.

Laminování:
Jako první naneseme vrstvu Gelcoatu a necháme zavadnout cca 1hodinu. Čas je závisí na okolní teplotě. Nyní naseme druhou vrstvu Gelcoatu a necháme opět zavadnout cca 1hodinu. Na velikost haubny viz fotografie níže na 2m letadlo bylo zapotřebí 100g směsi Gelcoatu na každou vrstvu, celkem tedy 200g na polovinu formy. Dále namýcháme laminovací pryskyřici LH 160 cca 250g směsi. Což je přibližně na polovinu práce a dá se stihnout zpracovat dříve než začně rosolovatět. Celkem tedy spotřebujeme cca 500g směsi na každou polovinu formy. Můžeme pokračovat v laminování. Na zavadlý Gelcoat nanesem štětcem pryskyřici a první vrstvu jemnější skelné tkaniny cca 200g. Dále naneseme minimálně 5 vrstev hrubší tkaniny cca 350 až 450g. Finální vrstva je opět jemnější tkaninou. V průběhu laminování bylo třeba namýchat dalších 250g směsi pryskyřice. Po zavadnutí cca po 4 hodinách ořizneme přesahy tkanin a necháme vytvrdnout minimálně 24hodin. Po sejmutí z dělící roviny očistíme modelínu kterou byla vyplněna spára a provedem separaci voskem a PVA pospanou výše. Pak se opakuje postup joko při laminování první poloviny. Opět necháme vytvrdnou nejlépe 48hodin. Přebrousíme hrany formy a zbavíme formu ostrých hran aby se předešlo zranění. Nyní by měla jít forma snadno rozloupnout.

Všechen materiál jsem zakoupil u firmy HAVEL composites. Spotřeboval jsem 320g Gelcoatu + 80g tužidla, 800g pryskyřice LH 160 + 200g tužidla.

Postup laminování do formy a doplním obrázky.

Separace:
Formu je třeba důkladně očistit od poslední separace. PVA jde snadno umýt vodou, takže stačí nechat chvíli odmočit a pak použít houbičku či hadr na nádobí. Po důkladném oschnutí se nanese první vrstva separačního vosku a rozleští. Čas mezi nanesením a leštěním je opět závislý na druhu vosku. V časovém rozmezí minimálně 1hodina se nanesou 3 až 5 vrstev. Nyní se muže začít stříkat separátor PVA. Já nastříkal 3 vrstvy ještě týž den a 1 vrstvu v den druhý.

Laminování:
Je zapotřebí mít vše připraveno aby jste to při laminování nemuseli dělat v gumových rukavicích a neztráceli drahocený čas pro zpracovatelnost směsi. V mém případě jsem si připravil 3 vrstvi tkaniny 1 x 110g a 2 x 220g. Snažil jsem se položit tkaninu v jedné vrstvě, ale nepodařilo se to tak aby tkanina všude dobře ležela, proto jsem ji nastříhal na pruhy. Nyní se muže namíchat směs. Mělo by stačit cca 125 g směsi. Zde platí čím zkušenější tím menší spotřeba a pokud laminujete poprvé určitě si namíchejte menší množství směsi a laminujte každou polovinu formy zvlášť. Po namíchání pryskyře se odleje trochu do igelitového pytlíku a smíchá s mikrobalóny. Vznikne kašička kterou po odstříhnutí rohu pytlíku vyplníme ostré kouty a přechody ve formě (jako když se zdobí šlehačkou). Dále se nanese na celou formu vrstva pryskyřice a položí první vrstva tkaniny o gramáži 110g, pak ještě dvě vrstvy 220g tkaniny, důkladně hladíme aby nikde nevznikaly bublinky a tkanina všude dobře ležela. Nakonec je ještě dobré ofouknout tkaninu horkovzdušnou pistolí a hadříkem odsát pryskyřici pokud je jí někde větší vrstva. Hadříkem se pouze tupuje aby se nanarušilo položení tkaniny. Po zavadnutí (cca 4 až 5 hodin) se oříznou přesahy tkaniny kolem formy a obě poloviny formy se sešroubují. Už se jen nanese pryskyřice na spáru a přelaminuje jedním proužkem tkaniny. Na toto je dobré použít váleček. Nechá se vytvrdnout minimálně 24hodin. Nyní by měla jít forma snadno rozloupnout. Hodně štěstí.

 

 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem maXtreme II Více...

Vyhledávání

Translator

Reklama

online poker